SkiArena

Facebook
 

Počasí na některých horách

Počasí – Krušné hory

st

18
Skorojasno

čt

19
Polojasno

23
Light rain

Počasí – Jizerské hory

st

17
Light rain showers

čt

17
Skorojasno

22
Polojasno

V otázce chování lyžařů na sjezdovkách se v České republice vychází z tzv. Desatera FIS, což je soubor pravidel vydaných Mezinárodní lyžařskou federací předepisující chování a dodržování bezpečnosti na sjezdových tratích. Předpis má u nás povahu státní normy a měli by se podle něj řídit nejen provozovatelé lyžařských areálů, ale i lyžaři.
 

 

V případě rozhodování o  odpovědnosti za úrazy na  sjezdovkách  nebo v horším případě při soudních tahanicích bude vždy  posuzováno, zda  se viník prohřešil proti desateru FIS. Před odjezdem na  hory je proto  vhodné se s deseti body seznámit.

1. Ohled na ostatní lyžaře

Každý uživatel sjezdové tratě (lyžař, snowboardista, telemarkista, skialpinista, pěší a další...) se musí chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

 

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý uživatel sjezdové tratě musí přizpůsobit rychlost jízdy svým dovednostem, terénním, sněhovým a povětrnostním podmínkám i frekventovanosti tratě.

 

3. Volba jízdní stopy

Osoba přijíždějící zezadu musí volit takovou jízdní stopu, aby neohrozila ostatní uživatele sjezdové tratě jedoucí před ní.

 

4. Předjíždění

Předjíždět se smí ve všech směrech a ze všech stran pouze za předpokladu, že předjížděný účastník pohybující se na sjezdové trati má dostatek prostoru pro svůj pohyb.

 

5. Vjíždění a rozjíždění

Osoba vjíždějící do sjezdové tratě nebo na trati se rozjíždějící musí vždy dát přednost všem uživatelům v pohybu. Před opětovným rozjetím se musí ujistit, že nebude překřížena a ohrožena dráha uživatele v pohybu - přednost všem uživatelům přijíždějícím shora.

 

6. Zastavení

Účastníci na sjezdových tratích nezastavují na nepřehledných, úzkých a nebezpečných místech, v případě pádu musí takové místo co nejrychleji opustit.

 

7. Stoupání a sestupování

Osoba pohybující se na sjezdové trati pěšky musí používat pouze okraj sjezdovky.

 

8. Respektování značení

Všechny osoby pohybující se na sjezdových tratích a v celém lyžařském areálu musí respektovat značení a signalizaci.

 

9. Poskytnutí první pomoci

Při úrazu je povinen každý účastník pohybující se na sjezdové trati poskytnout první pomoc.

 

10. Povinnost prokázání se

Každý účastník, uživatel sjezdové tratě nebo svědek zranění, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

 

Poslat odkaz mailem
Poslat odkaz e-mailem

 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Facebooku

 

Dát odkaz na Twitter
Dát odkaz na Twitter