Plánujete vyrazit na hory a přemýšlíte, zda se vám vyplatí si lyžařskou výbavu vypůjčit nebo rovnou pořídit vlastní?
Máte-li děti, je pro ně lepší lyžařské vybavení půjčovat. Jejich rychlý růst by zapříčinil zakoupení celé lyžařské výbavy na každou sezonu, koupě vyjde v porovnání s vypůjčením mnohonásobně dráž. K tomu navíc ještě připočtěte cenu servisu hran a skluznice. Dospělým lyžařům, kteří s lyžováním teprve začínají či lyžařům bez ambice také doporučujeme si vybavení vypůjčit. Pokud chcete sezonu využít k lyžování v Česku i v cizině, pak si ho užijete pouze na těch správných lyžích. Více než jeden pár lyží má doma málokdo, proto se spíše poohlédněte po kvalitní půjčovně.
Na co si dát pozor při půjčování lyžařského vybavení
Zaměřte se na kvalitu nabízeného vybavení, zkontrolujte si stav skluznice a hran, z hlediska bezpečnosti je důležitý stav bezpečnostního vázání. Kvalitní půjčovny hrany a skluznice lyží pravidelně a odborně ošetřují.
Ověřte si odbornost personálu půjčovny. Ve špičkové půjčovně by vám měl personál být schopen poradit s výběrem vhodného lyžařského vybavení s ohledem na vaše lyžařské schopnosti, fyzické předpoklady a preferovaný terén, v němž chcete lyžovat.
Co je potřeba si na lyžování koupit
V nabídce půjčoven z hygienického důvodu nenajdete lyžařské oblečení a rukavice, zde se musíte spolehnout na koupě vlastního. Dětem vybírejte pohodlné, měkké a především teplé oblečení na lyžování. Mělo by být z materiálů, které nepropouští vlhkost. Kvůli snížené schopnosti termoregulace u dětí jsou prvořadé také rukavice.
Také chrániče páteře se z hygienických důvodů nepůjčují. Tyto chrániče již nepatří do základní výbavy pouze závodních lyžařů. Dbejte na bezpečnost svých dětí a pořiďte jim chránič páteře, kvalitní chránič by měl snížit následky případného střetu dítěte s dospělým lyžařem.
Vyplatí se také investovat do vlastní helmy. Musí být lyžařská, při nižších teplotách je lepší používat pod helmu i speciální kuklu z funkčního materiálu.